آیا قرص اکس جزء خانواده مواد مخدر است؟

مجموعه: اجتماعی تعداد بازدید: 259
آیا قرص اکس جزء خانواده مواد مخدر است؟

آیا قرص اکس جزء خانواده مواد مخدر است؟

, , اجتماعی , جامعه شناسی ,اخبار اجتماعی، صفحه اجتماعی

دکتر محسن وزیریان، رئیس اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، می گوید: «مصرف این نوع داروها مانند سایر مواد مخدر با لذت همراه است و فرد را تحریک به مصرف دوباره می کند. مشابه آنچه در مورد بقیه مواد مخدر صادق است، پس از یکی دو بار مصرف دارو، دوز بالاتری لازم است تا فرد ارضا شود.»

اکستازی اعتیاد جسمانی ایجاد نمی کند. دکتر آذردخت مفیدی توضیح می دهد: «اعتیاد به دو شکل جسمانی و روانی مطرح می شود. مصرف این دارو اعتیاد جسمانی ایجاد نمی کند، ولی وابستگی روانی فرد را به دنبال خواهد داشت. اکستازی باعث پاداش به منِ (EGO) فرد می شود. بنابراین روان را به واسطه افزایش احساس رضایت از خود و احساس امنیت تقویت می کند.» گروهی از افراد به طور ژنتیکی دارای استعداد گرایش به اکستازی هستند. این افراد کسانی هستند که مراکز پاداش در مغز آنها ضعیف عمل می کند. در نتیجه ی این نقصان، آنان نیاز به یک عامل خارجی دارند تا احساس رضایت مندی را ایجاد کند. چنین شرایطی منجر به اعتیاد فرد به یک محرک کاذب می شود.

دکتر فربد فدایی می گوید: «هرچند که این دارو اعتیاد جسمانی ایجاد نمی کند، یک بار مصرف آن تا ۸۰ درصد احتمال استفاده مجدد را افزایش می دهد.»

مسمومیت با اکستازی

آنچه به دنبال مسمومیت با اکستازی اتفاق می افتد کُما و مرگ است. فرد به شدت عرق می کند و حجم زیادی از آب بدنش را از دست می دهد. مردمک چشم گشاد می شود. تب بالا می رود و فرد گرمازده می شود. قلب به شدت می تپد. فشارخون بالا می رود و هر لحظه احتمال خونریزی مغزی یا حملات قلبی وجود دارد.

هنوز پاد زهر مؤثری برای درمان مسمومیت ناشی از مصرف اکستازی شناخته نشده است. در مورد این قبیل افراد، پزشکان به اقدامات حمایتی مانند پایین آوردن فشارخون، جبران آب از دست رفته و کنترل درجه حرارت بدن اکتفا می کنند.

اکس پارتی

میهمانی های رِیو (RAVE) در دهه هشتاد میلادی بحران جدیدی در اروپا و امریکا به وجود آوردند. اکستازی به طور غیر قابل مهاری در میان جوانان نفوذ کرده بود و روز به روز بر تعداد مصرف کنندگان آن افزوده می شد. کسانی که به این قبیل میهمانی ها می رفتند هماهنگ و عجیب بودند. یکسان لباس می پوشیدند تا خود را به صورت یک گروه درآورند. بزرگترین گروه اکس بازها فرقه لایِن پت (LION PATH) بود. اعضای این فرقه گمان می کردند که با خوردن قرص های اکستازی به روشنایی می رسند. اما اصطلاح اکس پارتی مربوط به مجالسی است که معمولاً از ابتدای شب تا بامداد روز بعد به طول می انجامند. این میهمانی ها با رقص های تند و متمادی در حین پخش موسیقی مخصوص مانند ریو، هاووس، و ترنس همراه اند. در این میهمانی ها، قرص های اکستازی در ظرف هایی دست به دست می گردد. از آنجا که پس از مصرف اکستازی باید مقدار زیادی آب به بدن رساند، اصطلاح «آب خوردن» برای مصرف زیرزمینی قرص اکس به کار می رود. در برخی از این میهمانی ها، به منظور جذب مصرف کنندگان، قرص ها را به صورت رایگان عرضه می کنند.

دکتر آذردخت مفیدی علت تمایل مصرف کنندگان اکستازی به استفاده گروهی از آن را چنین توجیه می کند: «این تمایل به مصرف گروهی در مورد تمام مواد مخدر وجود دارد. اما در مورد اکستازی یکی از دلایل مطرح، نیاز به وجود یک فرد حمایت کننده است. مصرف انفرادی این دارو در تنهایی خطرآفرین است. از سوی دیگر، احساس سرخوشی دسته جمعی برای هر کدام از مصرف کنندگان حکم تأیید را دارد و فرد متقاعد می شود که کار درستی انجام می دهد. دلیل دیگر، نیاز مصرف کنندگان به برقراری ارتباطات صمیمانه ی اجتماعی است.»

دکتر فربد فدایی می گوید: «معتادان به دلیل مشکلات شخصیتی همیشه به دنبال یافتن هویت گروهی هستند. آنان جایگاه فردی خود را نیافته اند و می خواهند در یک گروه هویتی بیابند.»

اکس پارتی ها تاریک هستند. تنها صدای موسیقی می آید و بوی عرق تن هایی که به شدت تکان می خورند. اکستازی باعث گشادی مردمک چشم می شود و مردمک گشاد شده چشم را در برابر نور حساس و آسیب پذیر می کند.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “آیا قرص اکس جزء خانواده مواد مخدر است؟”ثابت کنید که ربات نیستید *