دعوا ، جر و بحث والدین و تاثیر آن بر کودکان

مجموعه: اجتماعی تعداد بازدید: 45
دعوا ، جر و بحث والدین و تاثیر آن بر کودکان

دعوا ، جر و بحث والدین و تاثیر آن بر کودکان

تحقیقات دانشگاههای انگلیس نشان میدهد جدل والدین نزد کودکان میتواند باعث  کاهش رشد مغزی آنها گردد،واثرات  جبران ناپذیری به کودکان و آینده آنها وارد نماید . اسکن مغزی کودکان  تا سن ۱۱ سالگی که دارای مشکلات خفیف یا متوسط خانوادگی بوده اند ، نشان دهنده اینست که  رشد مغزی در این کودکان دچار اختلال است  و این کودکان در دوران کودکی و بزرگسالی خود معمولا دچار بیماری های روحی و روانی میگردند.
تحقیق گران متوجه شده اند ،مخچه نوجوانانی  که درسنین  کودکی دچار مشکلات خانوادگی بوده اند ، کوچکتر از بقیه میباشد که  این بخش از مغز، به یادگیری مهارت، مقررات، کنترل استرس و موتور حرکتی- حسی مربوط است.
کودکان در هر سن و سالی باشند  در مواجه  با دعوا و مشاجرات پدر و مادر ،دچار شوک و ضربه ضربه روحی خواهند شد .و تاثیرات آن تا دوران بزرگسالی در ذهن آنها خواهد ماند .
تاثیر دعوای والدین بر کودکان :

–    ایجاد استرس در کودکان :بخاطر اینکه کودکان  والدین‌شان را الگو و تکیه گاه خود می‌دانند ، دیدن آنها در حال جرو بحث  و مشاجره آنها را سخت تحت تاثیر قرار میدهد همین امر باعث ایجاد احساس استرس و اضطراب در کودکان میگردد.
–    تخریب حس اعتماد به نفس در کودکان: وقتی والدین به تخریب طرف مقابل نزد کودک میپردازد . حس عزت نفس کودک نیز از بین خواهد رفت .
–    بی اعتمادی نسبت به والدین : یکی از اثرات جرو بحث والدین بر روی فرزندان ایجاد بی اعتمادی  نسبت به پدر و مادر میگردد.
–    ایجاد خستگی در کودکان : کودکان در این حالتها مجبور به بازی کردن نقش بزرگسالان میگردند درحالیکه نه از لحاظ فیزیکی و شناختی به آن مرحله نرسیده اند . همین امر باعث ایجاد خستگی درکودکان میگردد.
–    ایجاد پرخاشگری در کودک: کودکانی که  بطور مداوم شاهد دعوای والدین باشند، این رفتارها را در محیطهای دیگر در مدرسه  و در بازی با دوستان‌شان و تقلید کرده و  مانند همان  روابط خود با همسر آینده‌شانبه اجرا میگذارند .
–    عدم توانایی مدیریت خشم و هیجان : در کودکانی که مدام در معرض مجادله والدین قرار دارد مدیریت خشم و هیجانات بخوبی صورت نمیگیرد .کودک می اموزد که برای درخواست هرچیز از رفتار توهین آمیز و داد بیداد استفاده نماید. این افراد در آینده در روابط اجتماعی نیز موفق نخواهند بود.
–    بروز افسردگی در کودکان: معمولا کودکانی که پدر و مادرشان بیشتر مواقع درحال بحث و مجادله میباشند دچار افسردگی در کودکی میگردند . و این مساله ممکن است تا بزرگسالی نیز ادامه داشته باشد .
چند راه حل برای والدینی که باهم مشاجره دارند:

–    برای خود و همسرتان دفتری را در نظر بگیرید و رفتارهایی را که موجب ناراحتی هر کدامتان میگردد درون دفتر یادداشت نمایید و بصورت هفتگی یا دوهفته ای یکبار در باره آنها باهم صحبت کنید .
–    از مشاور و روانشناس کمک بگیرید . برخی از مسایل هست که ریشه روحی و روانی دارد و بایستی توسط یک شخص سوم آگاه و مطلع برسی و ریشه یابی گردد . و راه حل های مناسب برای زوجین پیشنهاد شود .
–    اگر زن و شوهر بتوانند خود را بگونه ای مدیریت کنند که تا زمان تنها شدن با همسرشان فضا را آرام و منطقی نگه دارند ، کودکان  را از برخورد با پیچیدگی‌های روابطتان  که او هنوز توانایی استدلال آنها  را ندارد، حفظ خواهند کرد.

–    تکنیک های کنترل خشم و تمدد اعصاب را بیاموزید و آنرا مدام تمرین کنید.
–    اگر نتوانستید خود را کنترل نمایید و جلوی کودک خود دعوا کردید، سعی کنید بسرعت  دعوا را متوقف کنید  و با گفتن این جمله به کودکتان حس اطمینان بدهید: «متأسفم، می‌دانم برایت سخت بود که ما دعوا کردیم. اما حتی زمانی که دعوا و جر وبحث می‌کنیم هم یکدیگر را دوست داریم و هر دو تو را همیشه دوست خواهیم داشت”
–    در صورتیکه باهم دعوا و مجادله میکنید سعی کنید از القاب زشت و تحقیر آمیز و فحش و ناسزا دادن به طرف مقابل خودداری کنید.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “دعوا ، جر و بحث والدین و تاثیر آن بر کودکان”ثابت کنید که ربات نیستید *