شرح آیات کتاب نبوئت هیلد

مجموعه: دینی و مذهبی تعداد بازدید: 81
شرح آیات کتاب نبوئت هیلد

نبوئت  هیلد (آیه چهارم)

محمد کایا اعا بایاد یطمع هویا و یهی کلیلیا

محمد(ص)بزرگ مقتدر_درخت برازنده_خواهش کرده شده و مورد غبطه و آرزومندی_فرونشاننده_نابود کننده آنچه بوده_اوست جمله و کل_وی تاج است-باری است بر دوش

درخت برازنده:

این صراحت،جای هر گونه غرض ورزی را میبندد.بحق درخت برازنده وشجره ی طیبه حضرت محمد(ص)است.در همین رابطه روایات بسیاری به چشم میخورد.

رسول خدا فرمودند:خداوند انبیا را از درختان گوناگون خلق کرد د رحالیکه من و علی از درختی واحد خلق شده ایم که من ریشه آن درختم و علی همانند تنه آن است وحسن و حسین میوه های آن هستند وشیعیان ما برگ های آن هستند،پس هر کس خود را به شاخه ای از شاخه های آن وابسته کند،نجات میابد وهر کس از آن دوری کند سقوط خواهد کرد و عملش بیهوده خواهد بود اگر چه بنده ای باشد که سه هزار سال بین صفا و مروه عبادت خدا کرده باشد نا اینکه همانند مشک خشکیده شود ولی محبت مارا نداشته باشد،خداوند آن را با پیشانی به سوی جهنم پرتاب خواهد کرد.(حدیث در ج  ۲۳بحار الانوار.،اهل بیت در نهج البلاغه،بیانات حجت الاسلام و المسلمین حسین گنجی)

پیلمبر شجره طیبه ی توحید و خداشناسی است شاخه های هدایتش سر به آسمان کشیده و بر جهانیان سایه رحمت و عنایت گسترده است
(و ما ارسلناک ءالا رحمه للعالمین)

باتوجه به شخصیت و خصوصیات و جایگاه پیامبر ایشان مورد غبطه بزرگان قبل و بعد خود بوده و هست. بسیاری از پیامبران الاهی دراین خصوص مطالبی بیان داشته اند.

حضرت سلیمان بن در کتاب آسمانی خود (سرود سلیمان)پیامبر را مورد توصیف قرار میدهد و می فرماید:

حکو ممتقیم و کوتو محمدیم زه  دودی وزه رعی بنت یرشالام: دهانش شیرین است و تمامش محمد است،این محمبوب من است و این یار من است ای دختران اوریشلیم.

مقصود از شیرین دهان،حلاوت زبان و فصاحت و بلاغت بیان شیوای آن حضرت است که بزرگترین سخنوران بلیغ عرب را به زانو آورده بود.از جمله فوق مستفاده میشود که حضرت سلیمان از توصیف محبوب خود عاجز بوده و با این تعبیر اشاره ی اجمالی به تمامی اوصاف جمیله ی وی کرده است[تماش محمد است،این محبوب من است و این یار من است ای دختران اوریشلیم]نه شما که به زیبایی و دلربایی ظاهری زود گذر خود می بالید،شما نه بلکه آن شخص محبوب واقعی من است که از هر نظر پسندیده و محمد به تمام جهان است.

ایشان فرونشاننده شرارت های شهوت و شیطنت است و بدعت های امم و سنن جاهلیت را ریشه کن نمود.آن حضرت در عین وحدت دارای مقام وکیلت روحانی و جامع فضائل عموم رجال آسمانی و کتاب دعوتش شامل دعوات عموم کتب آسمانی و پیامبران الهی است.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “شرح آیات کتاب نبوئت هیلد”ثابت کنید که ربات نیستید *