کتاب پشت پرده ی ریا کاری

مجموعه: کتاب تعداد بازدید: 265
کتاب پشت پرده ی ریا کاری

دن آریلی نویسنده نابخردی‌های پیش‌بینی پذیر با پژوهش‌هایی تازه و پرمایه، پیش‌داوری‌های ما درباره ریاکاری را به چالش می‌کشد و از ما می‌خواهد تا نگاهی صادقانه به خودمان بیندازیم. بیشتر ما خودمان را درستکار در نظر می‌گیریم اما همگی‌مان دست به دغل‌کاری می‌زنیم. در هر جایی رفتارهای عاری از اخلاق هست؛ از مراکز حکومتی گرفته تا بورس، از کلاس درس گرفته تا کارخانه. هیچ یک از ما در معصومیت نیستیم، خواه دروغی مصلحت‌آمیز بگوئیم تا دردسری را رفع و رجوع کنیم، خواه در صورت هزینه‌ها «یک کوچولو» دست ببریم تا منفعتی کسب کنیم.

در «پشت پرده ریاکاری» می‌بینیم که دغل‌کاری برخلاف تصور معمول بر پایه رفتار خردمندانه هزینه – فایده نیست. به واقع نیروهای نابخردانه‌ای که به شمار نمی‌آوریم، اغلب بر رفتار اخلاقی ما حکم می‌رانند. آریلی به ما نشان می‌دهد که چرا گفتن بعضی دروغ‌ها ساده‌تر است؛ چه چیزی ما را در کارهای تجاری و سیاسی به ریاکاری سوق می‌دهد؛ رفتارهایی که هم به عمد هستند و هم به سهو.

آریلی در این کتاب نمونه‌های فردی و سازمانی متعددی را به ما نشان می‌دهد تا ببینیم رفتار غیراخلاقی چگونه بر همه ما تاثیر می‌گذارد و از آن جالب‌تر حتی هنگامی که خودمان را در جایگاه رفیع معیارهای اخلاقی تصور می‌کنیم، عملاً بازیگر پرجنب و جوش صحه ریاکاری هستیم. اما پایان شب سیه سپید است؛ خواهیم دید که چه کنیم تا درستگار بمانیم و با چه ترفندهایی خودمان را از شر دغل‌کاری دور نگه داریم. دن آریلی در «پشت پرده ریاکاری» شیوه نگریستن ما به خودمان، کارهایمان و نیز دیگران را دگرگون می‌کند.

کتاب ۲۵۰ صفحه‌ای «پشت پرده ریاکاری (چگونه به هر کس دروغ می‌گوئیم، به ویژه خودمان)» با ترجمه رامین رامبد در شمارگان ۱۲۰۰ نسخه و با بهای ۱۲ هزار تومان از سوی انتشارات مازیار منتشر و راهی بازار کتاب شده است.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “کتاب پشت پرده ی ریا کاری”ثابت کنید که ربات نیستید *